Angličtina pre deti: V akom veku sa oplatí s anglickým jazykom začať?Aj vy snívate o tom, že zatiaľ, čo vy si budete v Oxforde popíjať čaj, vaše dieťa bude plynule komunikovať s čašníkom v anglickom jazyku o miestnej kuchyni? Hovorí sa, že malé deti sa cudzí jazyk učia prirodzene a podvedome. V akom veku by teda mali začať, aby sa jazyk naučili perfektne?

Anglický jazyk sa dnes považuje za samozrejmosť. O tom zaiste viete aj v prípade, keď jazyk neviete. Práve preto by ste svoje deti mali motivovať a prihlásiť ich na kurz angličtiny pre deti, kde s učením jazyka začnú už v ranom veku.
 

Kedy by mali deti s jazykom začať?

Do siedmeho roka sa nám programuje mozog a všetky informácie, znalosti aj vedomosti sa v ňom ukladajú o poznanie jednoduchšie. Malé deti vnímajú všetko intenzívnejšie. Hoci s rozprávaním začnú o niečo neskôr, zvuky a význam slov vnímajú už v útlom veku. Ideálne je teda začať s učením angličtiny čo najskôr.

 

Aké sú výhody skorých začiatkov?

Angličtina pre deti poskytuje mnohé benefity:
  • malé deti pri učení rodného jazyka využívajú vlastné prirodzené stratégie, v mladom veku môžu tieto stratégie využiť aj pri učení angličtiny
  • majú čas učiť sa jazyk pomocou zábavných aktivít. Najprv prídu na kĺb danej aktivity a potom sa sústredia na jazykovú podstatu
  • detské mysle nie sú preplnené informáciami a faktami, vďaka čomu pochytia jazyk rýchlejšie
  • nemajú domáce úlohy a školské povinnosti, nepociťujú stres z toho, že musia v učení jazyk splniť istý štandard
  • učenie cudzieho jazyka v skorom veku zjednoduší učenie ďalších jazykov vo veku vyššom
  • malé deti majú tiež lepšiu výslovnosť, cit pre jazyk a pre kultúru
 

Ako angličtina pre deti prebieha?

Angličtina pre deti sa vyučuje zábavnou formou, ktorá si udrží detskú pozornosť. Deti sa jazyk učia pomocou rôznych hier, zážitkov, pesničiek či básni. Nie sú nútené zapamätať si slovíčka, nie je na nich vyvíjaný nátlak, práve naopak, učia sa prirodzene a nenásilne.

 

Porozumenie

Je známe, že hovoriť sa človek naučí skôr ako písať alebo čítať. Presne na tomto princípe stavia aj angličtina pre deti. Deti dokážu jazyku porozumieť a táto schopnosť by nemala byť podceňovaná. Aj keď význam konkrétneho predmetu či výrazu nemusia chápať hneď (ak sa s ním nestretli v materinskom jazyku), neskôr si to bez problémov dokážu prepojiť.

 

Frustrácia a chyby

Deti môžu byť niekedy netrpezlivé. Hlavne v prípadoch, kedy nevedia vyjadriť svoje myšlienky v anglickom jazyku tak, ako by chceli. Lektori sa podobným situáciám vyhýbajú a poskytujú deťom rôzne kúsky v podobe predstavení – pesničiek či rýmovačiek, ktoré sú ľahšie zapamätateľné. Deti tiež nesmú byť opravované pre vetné konštrukcie či napomínané pre výslovnosť. Podobný spôsob by ich totiž mohol demotivovať a učenie im znechutiť. Stačí, keď lektor správny výraz opakuje. Dieťa sa po čase samo opraví a osvojí si správnu výslovnosť.

 

Na záver

Samozrejme, nikdy nie je neskoro začať s učením angličtiny. Existujú rôzne kurzy angličtiny, nielen pre deti v predškolskom a v školskom veku, ale aj v tom dospelom. Možno to pri ďalších povinnostiach a starostiach pôjde o niečo ťažšie, netreba sa však zdávať. Vynovené metódy, skúsení lektori a chuť do štúdia vás vyvedú až na vrchol a pomôžu vám zvládnuť jazyk k dokonalosti.


Angličtina pre deti a tínedžerov


Mohlo by vás ešte zaujímať:
Kurzy angličtiny pre deti v IH Bratislava úspešne naučia vaše ratolesti po anglicky
9 dôvodov, prečo prihlásiť dieťa na kurz angličtiny
Ako si vybrať jazykovú školu

... všetky články IH blogu


Newsletter